UML diagrams
UML (Unified Modeling Language) ehk Ühtne Modelleerimiskeel on standardiseeritud modelleerimiskeel, mida kasutatakse tarkvarasüsteemide visualiseerimiseks, spetsifitseerimiseks, konstrueerimiseks ja dokumenteerimiseks. Seda kasutatakse laialdaselt tarkvaratehnika valdkonnas, et modelleerida keeruliste tarkvarasüsteemide arhitektuuri, disaini ja rakendamist.

UML Kasutab:
Фигуры / Kujundid / Shapes
- Klass / Класс / Class
- Objekt / Объект / Object
- Kasutusjuht / Вариант использования / Use Case
- Sõlm / Узел / Node
- Komponent / Компонент / Component
Линии / Jooned / Lines
- Assotsiatsioon / Ассоциация / Association
- Üldistus / Обобщение / Generalization
- Sõnum / Сообщение / Message
- Sõltuvus / Зависимость / Dependency
- Realisatsioon / Реализация / Realization
Значки / Märgid / Icons
- Avalik / Публичный / Public ( + )
- Privaatne / Приватный / Private ( – )
- Kaitstud / Защищенный / Protected ( # )
- Pakett / Пакет / Package
- Märgend / Метка / Stereotype
Надписи / Pealdised / Annotations
- Sõlme nimi / Имя узла / Node Name
- Klassinimi / Имя класса / Class Name
- Atribuut / Атрибут / Attribute
- Meetod / Метод / Method
- Kasutusjuhi kirjeldus / Описание варианта использования / Use Case Description
- Klassidiagramm (Диаграмма классов / Class Diagram): Näitab süsteemi staatilist struktuuri, sealhulgas klasse, atribuute, meetodeid ja klasside vahelisi seoseid.
- Kasutusjuhtumidiagramm (Диаграмма прецедентов / Use Case Diagram): Kujutab süsteemi funktsionaalseid nõudeid kasutaja vaatenurgast, näidates osalisi ja nende interaktsioone kasutusjuhtumitega.
- Järjestusdiagramm(Диаграмма последовательностей / Sequence Diagram): Illustreerib, kuidas objektid suhtlevad teatud sündmuste järjestuses. See näitab objekte, eluaegasid ja sõnumeid, mida vahetatakse objektide vahel ajas.
- Tegevusdiagramm (Диаграмма активности / Activity Diagram): Kirjeldab süsteemi dünaamilisi aspekte, modelleerides tegevuste ja toimingute töövoogu.
- Seisundidiagramm(Диаграмма состояний / State Diagram): Kujutab objekti erinevaid olekuid ja üleminekuid nende olekute vahel.
- Komponentdiagramm (Диаграмма компонетов / Component Diagram): Näitab komponentide vahelist organisatsiooni ja sõltuvusi.
- Andmebaasiskeem (Диаграмма баз данных / Database Diagram): Näitab, kuidas andmed on andmebaasis organiseeritud. Seal on kujutatud tabelid ja nende omavahelised seosed. See aitab mõista, kuidas erinevad tabelid on seotud ja kuidas andmeid hallatakse.
- Objektidiagramm (Диаграмма объектов / Object Diagram): Näitab süsteemi objektide ja nende suhete hetkeseisu. Kasutatakse staatilise struktuuri modelleerimiseks konkreetse hetke seisuga.
- Järjestusdiagramm (Диаграмма последовательностей / Sequence Diagram): Kirjeldab objektide vahelisi sõnumeid ajas, näidates, millises järjekorras ja millal need sõnumid saadetakse. Kasutatakse dünaamilise käitumise modelleerimiseks.
- Koostöödiagramm (Диаграмма взаимодействия / Interaction Diagram): Esitab objektide vahelist suhtlust ja nendevahelisi sõnumeid, keskendudes objektide koostööle. Seda kasutatakse süsteemi komponentide vaheliste interaktsioonide visualiseerimiseks.
- Paigutusdiagramm (Диаграмма развертывания / Deployment Diagram): Näitab süsteemi füüsilist paigutust riistvara ja tarkvara komponentide vahel. Kasutatakse süsteemi paigutuse ja konfiguratsiooni modelleerimiseks erinevatel sõlmedel.
- Süžeetahvel (Сюжетная доска / Storyboard): Visuaalne abivahend, mida kasutatakse tarkvaraarenduse projektide kavandamiseks. See koosneb järjestikustest piltidest või joonistustest, mis näitavad, kuidas erinevad tegevused ja stseenid järgnevad üksteisele. Süžeetahvel aitab meeskonnal visuaalselt mõista ja planeerida tarkvara toimimist enne, kui hakatakse koodi kirjutama.